Світ

“Путін озвучив свою ‘теорію перемоги’: в ISW розкрили суть вимог РФ у Стамбулі та оцінили шанси на компроміс”

Російська делегація на  переговорах у Стамбулі з українськими посадовцями 16 травня висунула “нереалістичні та неприйнятні” вимоги.

Росія вимагає від України вивести війська з усієї території частково окупованих чотирьох українських регіонів та погрожує окупувати ще щонайменше дві – і територіальні апетити агpеcора мають тенденцію до збільшення.

Якщо РФ не зазнає значних втрат на полі бою та в економіці, російський президент Володимир Путін навряд чи перегляне свою “теорію перемоги”, що базується на його впевненості у здатності Москви виграти війну на виснаження. Чого вимагає нині РФ від України і що саме стоїть за цими вимогами, проаналізували в Інституті вивчення війни (ISW).

Аналітики констатували, що зустріч 16 травня у Стамбулі російської та української делегацій не призвела о значного прогресу ні у  досягненні згоди щодо повного припинення вогню, ні у питанні мирного врегулювання війни Росії проти України.

“Повідомляється, що російська делегація офіційно вимагала від України відступити територію, на яку Росія неофіційно претендує, водночас стверджуючи, що готова продовжувати війну роками. Росія може знову формалізувати раніше неофіційні територіальні претензії в майбутньому в рамках російських зусиль щодо забезпечення повної капітуляції України”, – зазначили в ISW, додавши, що українські джерела західних та українських ЗМІ назвали вимоги РФ “нереалістичними”, “неприйнятними” та такими, що “значно перевершують” будь-які вимоги, що Москва висувала до цього.

Так, окрім вже озвучуваних раніше російськими топ-посадовцями вимог до України вивести війська з усієї території частково окупованих Росією Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей ще до початку потенційного перемир’я, нині Кремль зазіхає й на інші українські регіони. Зокрема, як твердять джерела, на переговорах російська делегація озвучувала погрози окупувати ще й Харківську і Сумську області. Останню, за словами народного депутата України Олексія Гончаренка, pociяни мріють ще й анексувати – під приводом “створення зони безпеки”.

Аналітики підкреслили, що до 16 травня Кремль публічно вимагав від України віддати всю Луганську, Донецьку, Запорізьку та Херсонську області – навіть територію, яку російські війська не захопили, – але офіційних вимог віддати ще й всю Харківщину та Сумщину до Стамбула не звучало.

Наступальні операції РФ в обох згаданих областях агресор намагається пояснити “створенням буферних зон”. Хоча, якщо взяти до уваги слова заступника Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва про те, що “буферна зона” в уявленні російської верхівки має охоплювати всю Україну – за словами аналітиків, стає очевидним: концепція Кремля щодо “буферних зон”  є ледь завуальованою спробою виправдати наміри Росії окупувати більшу частину України.

Варто згадати також про неофіційні претензії, які висловлюють російські посадовці, котрі включають не лише чотири анексовані області, Сумщину та Харківщину, а й інші українські регіони. Адже росіяни на чолі з Путіним досі вряди-годи згадують про вигадану кремлівськими політтехнологами “Новоросію”, куди Кремль включає весь схід та південь України, включно з “російським містом” Одеса та щонайменше частиною Дніпропетровщини. І ці претензії, попри їхню абсурдність, є певним маркером потенційних мабутніх офіційних російських ультиматумів.

“Кремль може дедалі частіше застосовувати цю схему неофіційного обговорення додаткових російських територіальних претензій, а потім офіційно вносити ці претензії як вимоги на мирних переговорах у майбутньому”, – вважають в ISW.

Наразі аналітики не бачать жодних сигналів того, що Путін може розглядати можливість бодай якихось компромісів з боку Росії. Адже російський президент залишається відданим власній “стратегії перемоги”.

“Путін сформулював свою теорію перемоги у війні в Україні в червні 2024 року, яка передбачає, що Росія зможе виграти війну на виснаження проти України, продовжуючи поступове, повзуче просування на невизначений термін і перешкоджаючи Україні проводити успішні, оперативно значущі контрнаступальні операції, за умови, що воєнні зусилля Росії продовжать підтримку України Заходом”, – зазначили в ISW.

Об’єктивна реальність і висновки експертів свідчать: Росія нині потерпає від низки проблем, пов’язаних з матеріальними ресурсами, оборонною промисловістю, людськими ресурсами та економікою, які загрожують здатності Росії продовжувати війну в Україні в довгостроковій перспективі. Однак замість того, аби сконцентруватися на вирішенні внутрішніх проблем, російський президент, схоже, обрав іншу стратегію: він вважає, що зможе домогтися потрібних йому результатів переговорів шляхом розділення західних союзників України та послаблення західної підтримки нашої держави.

І ухвалене президентом РФ рішення активізувати наступальні операції по всьому фронту у березні та квітні поточного року лише загострює поточні російські проблеми і підкреслює, що Путін не відмовився від прагнення чинити тиск на Україну на переговорах.

Змінити впевненість Кремля у здатності виграти війну на виснаження можна лише єдиним шляхом, вважають аналітики.

“ISW продовжує оцінювати, що збільшення військової допомоги Заходу, особливо США, та економічних санкцій необхідні для того, щоб Україна могла завдати Росії значних втрат на полі бою та змусити Путіна або змінити свою теорію перемоги, або прийняти економічно болісне та непопулярне рішення про запровадження чергового часткового примусового резервного призову”, – зазначили вони.

 

Back to top button
error: Content is protected !!