“Путін повторює фатальні помилки СРСР і все ще не здатен здолати Україну — The Telegraph”

Російський президент Володимир Путін, відомий своєю “відданістю” спадщині Другої світової війни, найімовірніше, не усвідомив її уроків.
Не дивлячись на те, що у нього чи не одна з найбільших армій у світі, він не просто не може досягти своєї мети – захопити Україну, а й зазнає на фронті величезних втрат, які вже перевищили позначку в один мільйон.
Про це пишуть у статті для The Telegraph полковник армії Великої Британії у відставці Хеміш де Бреттон-Гордон та історик Джеймс Голланд. За їхніми словами, для армії такого розміру за чисельністю особового складу та оснащенням – це дуже велика ціна за менш ніж п’яту частину території України.
Війна в Україні триває вже понад три роки, а Росія не може здобути перемогу через проблеми в підготовці та командуванні. Неефективність зумовлена системними проблемами в армії, жорстокістю, низьким рівнем підготовки та корупцією, що призводить до колосальних втрат і поразок.
“Коли справа доходить до суті, російські військові завжди покладалися на масовість і жорстокість. Вони історично прагнули до амбітних інтелектуальних основ своєї військової могутності, але це, як правило, давало збої при першому ж зіткненні з реальністю. У випадку з Червоною армією 1920-х і 30-х років багато радикальних військових ідей було втрачено в сталінських чистках. Єдиною армією, яка отримала будь-які цінні знання про майбутнє війни з експериментальних навчань, проведених в СРСР у той час, був Вермахт”, – йдеться в матеріалі.
Сьогодні ж хвалена “доктрина Герасимова” зазнала невдачі, зіткнувшись із цивільною армією, яка вирішила протистояти війні неспровокованої агресії, розв’язаної проти її незалежної суверенної держави.
Експерти пишуть, що останнім часом дедалі частіше переосмислюють радянську перемогу у Другій світовій війні, а також характер бойових дій у тому конфлікті та взагалі історію російських війн від початку ХХ століття. За їхніми словами, окрім Другої світової, історія воєн Росії вражає поразками та величезними втратами.
Так, РФ зазнала ганебної поразки від рук Японії 1905 року, яка багато в чому призвела до російської революції 1905 року. Участь Російської імперії в подальшій Першій світовій війні стала катастрофою, що призвела до втрат у 5,5 мільйона осіб, поразки на полі бою і повалення царського режиму; щодо Брестського мирного договору 1917 року Росія також поступилася Німеччині та її союзникам великими територіями.
Спільна риса цих подій – керівництво байдуже ставилося до величезних втрат серед рядового складу.
Щодо України, то хоча РФ має одну з найбільших армій світу, за понад три роки захопила лише близько 20% країни. Сама Росія була вражена контратаками, а її втрати вражають: понад мільйон особового складу, з них більш як 500 тисяч загиблих, понад 10 тисяч танків, 21 500 броньованих бойових машин, 41 000 інших транспортних засобів, 24 500 артилерійських систем і 370 літаків, включно з частиною стратегічного ядерного бомбардувального флоту.
Щоб уявити масштаби, втрати 10 000 танків перевищують виробництво наймасовішого німецького танка під час Другої світової війни.
“Очевидно, що ключовою особливістю майже всіх цих воєн є високий рівень втрат. Будь-хто, хто прочитає цей перелік смертей і руйнувань, а також велику кількість поразок, цілком може дійти висновку, що Росія просто погано вміє воювати. І це правда”, – пишуть полковник та історик.
Поки на Заході розумно використовують технології, глобальні можливості, механізацію та логістику, щоб мінімізувати ризики для своїх солдатів, Червона армія продовжує політику неймовірних втрат. Союзники використовували принцип “сталь, а не плоть”, а СРСР і нині Росія прагнули мати і те, і інше, через що втрати були колосальними.
В історії Червона армія втратила значно більше життів, ніж Західні союзники чи навіть німці, яких вони перемагали.
Щоб бути ефективною армією, здатною маневрувати і випереджати ворога, потрібно багато тренувань. Наприклад, підготовка британського танкового полку для дій у складі об’єднаного підрозділу з піхотою, артилерією, безпілотниками та іншими силами триває понад рік. Водночас російських призовників навчають лише кілька днів і одразу кидають у бій, деякі навіть не вміють чистити зброю.
Командування російської армії жорстко централізоване і базується на сліпому підпорядкуванні. Старші офіцери часто займаються дрібними тактичними завданнями, які в британській армії виконують молодші командири. Ініціатива не тільки не заохочується, а й карається.
“В останні десятиліття ми занадто шанобливо ставилися до Червоної Армії та її сучасної наступниці. Перемога РФ у Другій світовій війні була повною, але вона не повинна була коштувати так дорого в людських життях. Червона армія була продуктом жорстокої, корумпованої країни, яка не цінувала життя своїх солдатів — і була, по суті, вкрай некомпетентною. І сьогодні ситуація не змінилася. Путін, настільки відданий спадщині Великої Вітчизняної війни, нічому не навчився”, – йдеться в матеріалі.