ЄС готується запровадити вищі мита на український імпорт: FT розкрило, що постраждає найбільше

Із 6 червня ЄС (Європейський Союз) може запровадити підвищені мита на українські товари, різко скоротивши безмитні квоти на аграрну продукцію. Найбільше постраждають українські експортери кукурудзи, цукру, меду та м’яса птиці – ключових джерел доходу в умовах війни.
Про це пише Financial Times. Після початку повномасштабного вторгнення Pociї в Україну у 2022 році, Євросоюз тимчасово скасував мита на більшість українських товарів.
Це рішення мало на меті підтримати економіку України в критичний момент. Проте тепер, з наближенням дати завершення дії цих пільг – 6 червня 2025 року ЄС готується до їх перегляду. Ініціатором змін стала Польща, яка напередодні власних президентських виборів закликала Єврокомісію захистити фермерів країн-членів ЄС. Польські аграрії, як і їхні колеги з Франції та інших країн, вже давно скаржаться на вплив дешевого українського імпорту на внутрішні ціни.
Єврокомісія запропонувала тимчасовий варіант торговельного режиму – так звані “перехідні заходи”. Вони передбачають істотне скорочення безмитних квот на ключову українську аграрну продукцію. Наприклад:
- квота на кукурудзу зменшиться з 4,7 млн тонн до 650 тис. тонн на рік;
- цукор – зі 109 тис. тонн до 40 700 тонн;
- м’ясо птиці – з 57 110 до 40 000 тонн;
- мед також потрапляє під обмеження.
Крім того, планується поділ безмитної річної квоти на 12 щомісячних лімітів, що дозволить регулювати обсяг імпорту протягом року. Українські чиновники й експерти називають ці заходи надзвичайно тривожними.
За оцінками уряду, повернення до довоєнних торговельних умов означатиме втрату близько 3,5 млрд євро щороку, суттєвий удар для бюджету країни, який і так функціонує в умовах воєнного часу. Михайло Бно-Айріян, торговий представник Федерації роботодавців України, зазначає, що ситуація є неприйнятною і демонструє брак розуміння з боку Брюсселя.
“Нам потрібна передбачувана торгівля. Ми ще не знаємо, якими будуть правила. Це бізнес специфічний – птиця та цукор продаються свіжими… вас не буде на ринку”, – зазначив він. “Це справді поганий сигнал для України… Пошук рішення займе щонайменше до жовтня“, – визнала голова торговельного комітету Європарламенту Бернд Ланге. Комітет вже почав ставити питання до Єврокомісії про причини затримки в переговорах, адже крайній термін був відомий заздалегідь.